„Kubistyczne prace plastyczne” – zabawy fundamentalne w gr III

Prace plastyczne to nie tylko pięknie narysowane budynki, elementy przyrody, postacie z bajek… W ostatnim czasie dzieci z grupy III poznały elementy kierunku w sztuce malarskiej zwanego kubizmem. Dowiedziały się przy tym, że obraz może być przedstawiony za pomocą figur geometrycznych i wykonany przy użyciu różnych materiałów. Każda praca dzieci była starannie wykonana, pomysłowa i jedyna w swoim rodzaju.

Dzieci otrzymały kartki podzielone taśmą papierową na figury geometryczne. Figury te należało wypełnić wg własnego pomysłu: malowaniem kredkami oraz poprzez wyklejanie porwanymi, pociętymi lub zgniecionymi kawałkami gazet, bibuły czy też kolorowego papieru. Po oderwaniu taśmy powstały niezwykłe kolaże złożone z różnych figur geometrycznych.

Podczas takich zabaw dzieci doskonalą motorykę małą (dłonie i palce) oraz umiejętność niewychodzenia poza wyznaczone linie – tak niezbędne do nauki pisania w przyszłości, a przede wszystkim pomysłowość i kreatywność. Dodatkowo utrwalona została umiejętność rozpoznawania i nazywania figur geometrycznych.