…Idą chłody, idą słoty jesienne . Dzionki krótkie , noce długie i ciemne . Ida słoty, idą psoty i głody. Ziębnie rola, ziębną lasy i wody…
( Dzikie gęsi Ewa Szelburg Zarębina)
Wszyscy wiemy, co się dzieje ze zwięrzętami jesienią. Zwierzęta przygotowują się do zimy. Co dzieje się z roślinami?. Rośliny wydają owoce i gubią liście. Co dzieje się z resztą przyrody, której nie uznajemy za żywą, jak rośliny i zwierzęta , ale która ma ogromny wpływ na nas wszystkich ?. To znaczy, co dzieje się w powietrzu , w wodzie i na ziemi?.
W powietrzu dzieje się bardzo wiele: wieją silne wiatry, pędzą gęste chmury, a czasem niebo rozdziera groźna błyskawica. W wodzie również nieustannie coś się zmienia . Jesienne strumyki żłobią w ziemi swoje koryta.
Rodzinka Misia Ptysia tym razem przygląda się temu , co dzieje sie z powietrzem oraz wodą i stara się zgłębić tajemnice przyrody za pomocą ekserymentów oraz mikroskopu cyfrowego: Co to jest wiatr ?, kiedy woda przybiera kształt kulisty? , dlaczego woda tworzy krople? ,czy w każdej temperaturze woda paruje? , czy woda unosi się do góry?, skąd się bierze deszcz w przyrodzie?, jak można sprawdzić z której strony wieje wiatr? , czy gorące powietrze unosi się do góry ? , czy bańki mydlane się kurczą? , czy powietrze może poruszać lekkie przedmioty ? , czy można ścisnąć powietrze?, czy szklanka jest pusta? , co znajduje sie w pustej szklance? .