JESIENNE EKSPERYMENTY PRZYRODNICZE – GRUPA II

…Idą chłody, idą słoty jesienne . Dzionki krótkie , noce długie i ciemne . Ida słoty, idą psoty i głody. Ziębnie rola, ziębną lasy  i wody…

( Dzikie gęsi Ewa Szelburg Zarębina)

       Wszyscy wiemy, co się dzieje ze zwięrzętami  jesienią. Zwierzęta  przygotowują się do zimy. Co dzieje się z roślinami?.  Rośliny wydają  owoce i gubią liście. Co dzieje się z resztą przyrody, której nie uznajemy za żywą,   jak rośliny i zwierzęta , ale która ma ogromny wpływ na nas wszystkich ?. To znaczy,  co dzieje się w powietrzu , w wodzie i na ziemi?.

     W powietrzu dzieje się bardzo wiele: wieją silne wiatry, pędzą gęste chmury, a czasem niebo rozdziera  groźna błyskawica. W wodzie również nieustannie coś się zmienia . Jesienne strumyki żłobią w ziemi swoje koryta.

     Rodzinka Misia Ptysia tym razem przygląda się temu , co dzieje sie z powietrzem oraz wodą i stara się  zgłębić tajemnice przyrody  za pomocą ekserymentów oraz mikroskopu cyfrowego: Co to jest wiatr ?, kiedy woda przybiera kształt kulisty? , dlaczego woda tworzy krople? ,czy w każdej temperaturze woda paruje? , czy woda unosi się do góry?,  skąd się bierze deszcz w przyrodzie?, jak można sprawdzić z której strony wieje wiatr? , czy gorące powietrze unosi się do góry ? , czy bańki mydlane się kurczą? , czy powietrze może poruszać  lekkie przedmioty ?  , czy można ścisnąć powietrze?, czy szklanka jest pusta? , co znajduje sie w pustej szklance? .